Wykonanie przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych stanowi obowiązek Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wynikający z ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.
Pierwsza wstępna ocena ryzyka powodziowego została przygotowana w 2011 r., a następnie na jej podstawie opracowano mapy zagrożenia oraz ryzyka powodziowego, a także plany zarządzania ryzykiem powodziowym, które Rada Ministrów przyjęła 18 października 2016 r. Obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi wyróżniono dla określonych typów powodzi, w tym dla powodzi od strony morza.
Co 6 lat konieczne jest dokonanie przeglądu wstępnej oceny ryzyka powodziowego, a w razie potrzeby jej aktualizacja. Integralnym elementem ww. przeglądu i aktualizacji, opracowywanych przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, jest przegląd i aktualizacja wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych opracowywane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Zadanie to składa się z trzech głównych działań:
- weryfikacji i aktualizacji metodyki wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP) od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych,
- pozyskania oraz opracowania danych i informacji na potrzeby aktualizacji WORP od strony morza w tym morskich wód wewnętrznych,
- przygotowania aktualizacji WORP od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych.
Opracowane dokumenty obejmować będą obszary województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko – mazurskiego.
Poniżej mapa obrazująca obszar realizacji projektu.