Wielkie żaglowce i ryby

Szczecin ma powód do dumy. W sierpniu ponownie został gospodarzem The Tall Ship Races – międzynarodowej imprezy, podczas której w jednym miejscu można było podziwiać paradę majestatycznych żaglowców. Była to również doskonała okazja do prowadzenia działań edukacyjnych, dlatego nie mogło tu zabraknąć udziału Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, promującego Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

The Tall Ships Races to niezwykłe wydarzenie. Po wyczerpującym wyścigu przez wody Bałtyku wielkie żaglowce zawijają do jednego portu, by wspólnie świętować finał regat. W tym roku Szczecin stał się na kilka dni żeglarską stolicą Europy. Wały Chrobrego, ze swoją majestatyczną architekturą, rozbłysły pełnym blaskiem. Obie strony nabrzeża wypełniły dumne maszty statków, tłumy odwiedzających, szantowe koncerty, wesołe miasteczka i namioty wystawców.

Wspieranie rybołówstwa, rozwój portów i ponowne zwracanie uwagi ku rzekom to niezwykle istotne zagadnienia dla Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jego obecność trafnie wpisywała się w rzeczno-marynistyczny klimat imprezy.

Ogromna kopuła namiotu ministerstwa przyciągała zwiedzających wieloma atrakcjami. Zainteresowani Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 (PO RYBY 2014-2020) mogli na stoisku zdobyć najważniejsze informacje w kwestii finansowania operacji z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Na najmłodszych czekały animacje, takie jak gra w statki 3D, quiz na temat rodzimych gatunków ryb, czy też nauka wiązania węzłów żeglarskich. Natomiast goście znużeni zwiedzaniem mogli odpocząć w naszym ogródku w cieniu parasoli.

Ryby? Jestem na tak

Wreszcie, ogromnym zainteresowaniem na stoisku cieszyły się pokazy kulinarne w formule live cooking, połączone z degustacją dań z ryb. Szefowie kuchni Robert Bochenko oraz Kamil Tużnik z charyzmą i pasją opowiadali o przygotowywanych przez siebie potrawach. Degustacja miała udowodnić i udowodniła, że ryby można przyrządzić w prosty i zarazem pyszny sposób. I że warto je często jeść. Rozwój sektora przetwórstwa rybnego i wzrost konsumpcji ryb jest właśnie jednym z priorytetów PO RYBY 2014-2020.

Impreza organizowana była już przez Szczecin dwukrotnie – w latach 2007 i 2013. I za każdym razem przyciągała tysiące mieszkańców i turystów. Nie inaczej było w tym roku – żeglarska atmosfera wydarzenia przyniosła wiele radości uczestnikom, a miastu uznanie w oczach innych europejskich portów. Szczeciński Finał Regat The Tall Ships Races objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

***

Więcej o Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 można znaleźć na stronie MGMiŻŚ w zakładce Rybołówstwo oraz na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

źródło: Departament Rybołówstwa MGMiŻŚ