W Antwerpii odbył się chrzest statku „Szare Szeregi”

15 stycznia w Antwerpii (Belgia) odbył się chrzest polskiego 40-tysięcznika „Szare Szeregi”. Matką chrzestną została Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka Tadeusza Wendy – budowniczego portu w Gdyni. W uroczystości uczestniczyli szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, szef Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki oraz harcerze.

− Nazwanie statku Polskiej Żeglugi Morskiej imieniem „Szarych Szeregów” to hołd dla wszystkich harcerzy, którzy podczas II Wojny Światowej brali udział w walce o niepodległość Polski. To także element promocji polskiej historii w świecie – stwierdził podczas uroczystości szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Minister Dworczyk podkreślił, że gospodarka morska to „niezwykle istotny segment naszej gospodarki, przez wiele lat zaniedbany, zapomniany”. – Teraz to się zmieniło. Myślę, że takim widocznym znakiem jest odtworzenie ministerstwa gospodarki morskiej – dodał.

– Spotykamy się na dużym, polskim masowcu, należącym do polskiego armatora, z polskim kapitanem, z polską załogą, którego głównym zadaniem jest bezpieczne pływanie po morzach i oceanach świata oraz zarabianie pieniędzy dla polskiego państwa – powiedział wiceminister Grzegorz Witkowski.

Jak też ocenił, w najbliższych latach Polskę czeka znaczny rozwój polskich portów oraz programy inwestycyjne u armatorów, szczególnie w przemyśle promowym. – Obserwujemy znaczący wzrost na rynku masowców, właśnie takich statków, na którym teraz jesteśmy. I grzechem wielkim byłoby nie wykorzystać tej hossy na rynkach światowych – powiedział wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Imię 40-tysięcznikowi Polskiej Żeglugi Morskiej w tradycyjnej uroczystości rozbicia butelki szampana nadała Hanna Wenda-Uszyńska. – Z wielkim honorem przyjęłam funkcję matki chrzestnej. Ta zaszczytna funkcja – według tradycji morskiej – dla pływającej załogi na tym statku ma nie tylko symboliczne znaczenie w dniu chrztu, ale jest jego patronką przez cały okres służby na morzach i oceanach – powiedziała Hanna Wenda-Uszyńska.

M/s  Szare Szeregi ma 180 m długości, 30 m szerokości i 40 tysięcy ton ładowności. Statek należy do Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM). Jest przeznaczony do przewozu zboża, sztucznych nawozów, rudy metali czy węgla.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

fot. MGMiŻŚ
Na zdjęciu jest statek Polskiej Żeglugi Morskiej, "Szare szeregi"fot. MGMiŻŚ
Na zdjęciu od prawej: minister Michał Dworczyk, wiceminister Grzegorz Witkowski, Hanna Wenda-Uszyńskafot. MGMiŻŚ
Tekst przysięgi Szarych Szeregów: Ślubuję na Twoje ręce pełnić służbę w Szarych Szeregach, tajemnic organizacyjnych dochować, do rozkazów służbowych się stosować, nie cofnąć się przed ofiarą życia.got. MGMiŻŚ