Tor wodny Świnoujście-Szczecin będzie miał 12,5 metra. Podpisano umowę na dofinansowanie ostatniego etapu inwestycji

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra nabiera tempa. W Szczecinie podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisali p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin to koszt około 1,38 mld zł, natomiast unijne dofinansowanie stanowi 1,18 mld zł. W ramach modernizacji tor wodny zostanie pogłębiony do 12,5 metra, wybudowane i przebudowane będą skarpy i umocnienia brzegowe, prace obejmą także niwelację dna w strefie Świnoujścia, a także pogłębione i poszerzone będą obrotnice statków.

Najważniejsze efekty realizacji tej inwestycji to możliwość wpływania większych jednostek do portu w Szczecinie, wzrost przeładunków, przyciągnięcie nowych kontrahentów, nowe miejsca pracy w portach i na ich zapleczu oraz rozwój gospodarczy Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego.

“To strategiczna i długo oczekiwana inwestycja, która w sposób znaczący poprawi dostępność portu w Szczecinie dla statków pełnomorskich” – powiedział na briefingu prasowym w Szczecinie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Jeszcze w tym roku, czyli zgodnie z harmonogramem najpóźniej do 29 grudnia zostanie ogłoszony przetarg główny na roboty w formule projektuj i zbuduj. “Będzie jeden przetarg dla wykonawcy, który przygotuje projekt, uzyska pozwolenie na budowę, a później zacznie go realizować. Zakładamy, że projekt zostanie przygotowany w 2018 r., a od 2019 r. zaczną się prace budowlane i muszą się one zakończyć do trzeciego kwartału 2022 r.” – stwierdził Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ