Polsko-amerykański piknik na Stadionie Narodowym

Na błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbył się polsko-amerykański piknik z okazji wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce. Organizatorem imprezy było Ministerstwo Obrony Narodowej, Ambasada USA w Warszawie oraz PGE Narodowy. Partnerem instytucjonalnym wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W wydarzeniu wzięli udział Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz wiceministrowie Jerzy Materna oraz Grzegorz Witkowski.

Wydarzenie, na którym zostało zorganizowane stoisko promowało Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Zostały również zorganizowane atrakcje dla dzieci i dorosłych takie jak np. pokaz kulinarny połączony z degustacją potraw z ryb, prowadzony przez znanego kucharza Pana Tomasza Królikowskiego oraz animacje dla dzieci. Dla młodszych uczestników odbyły są liczne konkursy z nagrodami.  Stoisko cieszyło się dużą popularnością.

Atrakcje wojskowego pikniku

Rosomaki, Leopardy, ale też indywidualne wyposażenie pilota F-16, żołnierzy jednostek Wojsk Specjalnych czy Żandarmerii Wojskowej, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na tych, którzy w tym dniu odwiedzili nas na pikniku.

Przygotowane były stoiska m.in. przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie chętni mieli szansę zobaczyć uzbrojenie i wyposażenie indywidualne żołnierzy WOT.  W strefie WOT byl także punkt informacyjny, w którym osoby zainteresowane służbą – w tym najmłodszym rodzaju sił zbrojnych – otrzymały wszystkie niezbędne informacje.

Spotkanie z historią

Wśród wielu wydarzeń nie zabrakło miejsca na spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej. Razem z nami na błoniach PGE Narodowego byli m.in. członkowie Chorągwi Husarskich Najjaśniejszej Rzeczypospolitej oraz stowarzyszeń związanych z husarią, którzy zaprezentowali pokaz musztry na koniach.

W strefie historycznej zaprezentowało się m.in.  Muzeum Wojska Polskiego z pokazem statycznym sprzętu wojskowego, w tym m.in.  czołg średni M4A1 Grizzly, samochód pancerny, transporter T-16 oraz 25-funtowa armatohaubica Mark II. Były wystawy okolicznościowe poświęcone bohaterom symbolizującym wspólną walkę o wolność narodów polskiego i amerykańskiego oraz wystawa poświęcona Jednostce Specjalnej GROM.

W pikniku udział wzięły także Chorągwie husarskie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Warto wiedzieć też, że ….

  • Podczas pikniku Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała nowoczesne uzbrojenie i sprzęt, produkowane przez zakłady przemysłowe należące do PGZ. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć m.in. taktyczny bezzałogowy statek powietrzny E-310, pojazdy specjalnego przeznaczenia z legendarnej fabryki Jelcz, system minowania narzutowego Baobab z Huty Stalowa Wola, mobilny radar Bystra ze spółki PIT-Radwar, a także przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz szeroką gamę amunicji ze spółki Mesko.
  • Przez cały dzień były z nami wojskowe uczelnie. Pracownicy i studenci odpowiadali na każde pytanie dotyczące oferty uczelni.
  • Swoje stoisko nformacyjne miało także Biuro ds. Organizacji Proobronnych, które dzieliło się wiedzą, jak wziąć udział w szkoleniach organizowanych na terenie jednostek wojskowych albo zostać członkiem stowarzyszeń.
  • Podczas pikniku grały wojskowe orkiestry, a także śpiewały zespoły działające przy klubach wojskowych.
  • Zgodnie z tradycją pikniku można było spróbować wojskowego chleba, poznać jego recepturę i zobaczyć, jak działa polowa piekarnia. Oczywiście nie zabrakło wojskowej grochówki.

Amerykański akcent

Odwiedzający strefę amerykańską mogli poznać tradycyjne rozrywki prosto zza oceanu, wziąć udział w warsztatach oraz posłuchać muzyki, przy której chętnie bawią się Amerykanie.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej