Minister Rybołówstwa Islandii z wizytą w Polsce

Pobyt Kristjána Þór Júlíussona – Ministra Rybołówstwa i Rolnictwa Republiki Islandii w Polsce stanowił oficjalną rewizytę delegacji islandzkiej. W lipcu 2016 roku Islandię odwiedził Minister Marek Gróbarczyk. Głównym tematem wizyty jest współpraca w obszarze rybołówstwa, sektora stoczniowego oraz badań naukowych w kontekście podpisanego w 2016 r. bilateralnego memorandum.

Pierwszego dnia wizyty (27.02) goście z Islandii odwiedzili Trójmiasto, gdzie odbyli szereg spotkań w stoczniach Alkor i Crist. Są to stocznie, które budują i remontują specjalistyczne jednostki dla islandzkich armatorów. Minister Juliusson spotkał się również z przedstawicielami Zarządu Portu Gdańsk. Zapoznał się z jego potencjałem w kontekście wykorzystania go do wymiany handlowej pomiędzy Polską a Islandią. W Gdańsku delegacja zwiedzała również chłodnię oraz terminal głębokowodny.

Drugiego dnia w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie z Ministrem Markiem Gróbarczykiem. Rozmowa skoncentrowała się na podsumowaniu postępów we współpracy polsko-islandzkiej na przestrzeni prawie 2 lat obowiązywania memorandum. Zadecydowano o powołaniu grupy roboczej, która będzie intensyfikować wspólne działania obydwóch resortów.

fot. MGMiŻŚ
fot. Port Gdańsk
fot. Port Gdańsk
fot. Port Gdańsk
fot. Port Gdańsk
fot. MGMiŻŚ
fot. MGMiŻŚ

Delegacja podczas wizyty odwiedziła również Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie oddała cześć powstańcom warszawskim. Zwiedzanie Muzeum Łazienki Królewskie stanowiło zakończenie wizyty.

„Podczas wizyty zauważyłem, że Polacy i Islandczycy są do siebie bardziej podobni niż Islandczycy z Północy i Islandczycy z Południa” – zażartował minister Juliusson.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ