Międzynarodowe Targi Przetwórstwa i Produktów Rybnych POLFISH zakończone

Zakończyły się trzydniowe Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Rybnego i Produktów Rybnych POLFISH. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

PAulina Dybiel z Departamentu Rybołówstwa MGMiŻŚ wręcza puchar
Wszyscy laureaci nagród

POLFISH – jedyny w Polsce!

Międzynarodowe Targi Przetwórstwa i Produktów Rybnych POLFISH to jedyne w Polsce i jedne z największych w Europie Środkowej specjalistyczne targi branży rybnej z prezentacją szerokiej oferty produktów rybnych, maszyn, urządzeń, opakowań, środków utrzymania czystości, pojazdów specjalistycznych i usług. To także miejsce prowadzenia rozmów biznesowych i nawiązywania cennych kontaktów. Dostawcy surowca spotykali się tu z przetwórcami, a producenci produktów rybnych z hurtownikami i kupcami z sieci sklepów. Ten znaczący potencjał dostrzegła również organizacja Eurofish International Organisation, zapraszając swoje kraje członkowskie do udziału w specjalnie zorganizowanej na targach strefie Business Platform.

Z kraju i ze świata

Pośród wystawców, obok wiodących zagranicznych i polskich producentów produktów rybnych, obecne były również rządowe instytucje ze świata, promujące eksport: chilijskie Biuro Handlowe ProChile z reprezentacją 10 firm, Norweska Rada Ryb i Owoców Morza, polskie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Departament Rybołówstwa) i promująca pozyskiwanie funduszy w ramach PO Rybactwo i Morze – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W targach uczestniczyły także placówki naukowe: Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa) oraz liczne stowarzyszenia zrzeszające producentów i hodowców ryb.

POLFISH to również wysoko cenione branżowe konferencje i seminaria. Dla hodowców ryb i potencjalnych inwestorów – Ambasada Norwegii w Polsce przygotowała Norwesko-Polskie Forum Akwakultury, którego tematem były innowacyjne norweskie technologie stosowane w lądowej hodowli ryb. Dla zainteresowanych dostawami towarów wrażliwych w łańcuchu chłodniczym – firmy EcoTerm i Carrier Transicold Polska zorganizowały Pomorskie Forum Chłodnictwa Transportowego pod hasłem „Odpowiedzialni. Za. Świeżość.”.

Świętująca jubileusz 20-lecia działalności na świecie i 10-lecia obecności w Polsce, organizacja Marine Stewardship Council (MSC), zaprosiła swoich partnerów do udziału w seminarium, (niebieski certyfikat MSC na opakowaniu potwierdza, że ryba pochodzi ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk).

Było też wyjątkowo smacznie! Alaska Seafood Marketing Institute (USA) serwował przekąski z dzikiego łososia prosto z seafood trucka, a warszawskie Towarzystwo Promocji Ryb „Pan Karp”– karpia. I to jak! Prosto z… Karpiowozu.

W ciągu trzech dni Targi POLFISH odwiedziło 5 tysięcy gości z 31 krajów. Najliczniejsze grupy przyjechały z Polski, Białorusi, Bułgarii, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Irlandii, Islandii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Czech, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Wysp Owczych.

Grand Prix dla łososia

Najlepsze zaprezentowane produkty i rozwiązania zostały nagrodzone. Grand Prix Mercurius Gedanensis Targów POLFISH w kategorii produkt rybny otrzymało:

  • PRZETWÓRSTWO RYBNE ŁOSOŚ SP. Z O.O. Z WŁYNKÓWKA – za linię produktów: łosoś po królewsku 110 g, łosoś w sosie słodkie chili 110 g, łosoś z pieprzem cytrynowym 110 g;

Medale Mercurius Gedanensis w kategorii produkt rybny przyznano:

  • firmie POLSKI KARP SP. Z O.O. – ORGANIZACJA PRODUCENTÓW Z KRAKOWA – za sushi z karpia;
  • firmie CONTIMAX S.A. Z BOCHNII – za śledzie od serca filety śledziowe pikantne 300 g.

Medal Mercurius Gedanensis w kategorii technologia otrzymała:

  • firma WITT – GASETECHNIK GMBH & CO. KG/ WITT POLSKA SP. Z O.O. Z WROCŁAWIA – za maszynę Leak Master Easy Plus.

Nagrodę specjalną targów – Puchar Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za najciekawszy produkt prezentowany na targach zdobył:

  •  MORSKI INSTYTUT RYBACKI – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY – za uniwersalną maszynę do odłuszczania ryb.

Następna edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa i Produktów Rybnych POLFISH, Targów Spożywczo-Gastronomicznych FOODEXPO i Targów Mleczarstwa MLECZNA REWIA odbędzie się za dwa lata, w terminie: 29-31.05.2019 r.