Komisja – ochrona brzegów morskich

Z prac Komisji: O ochronie brzegów morskich

ProgramochronybrzegówmorskichBałtykubyłgłównymtematemobradsejmowejKomisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W pracach Komisji uczestniczył m.in. Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ Paweł Brzezicki.
Przedstawicieleurzędówmorskich w Gdyni,SłupskuiSzczecinieprzybliżyliczłonkomKomisjiinwestycjezrealizowanewrokuubiegłym i kontynuowane obecnie. Mówili też o zadaniach planowanych na ten rok.
Gros ubiegłorocznych działań dotyczyło wzmocnienia brzegów, zasilania nadmorskich plaż. Prace takie wykonywane były m.in. na półwyspie Helskim, w Kątach Rybackich, Zalewie Wiślanym, Międzywodziu, Mrzeżynie, Ustce, Łebie, Ustroniu Morskim, Jarosławcu, okolicach Jeziora Jamno.
Brzegi wzmacniano różnymi metodami: poprzez opaski i ostrogi brzegowe, progi podwodne, uzupełnienia sztucznych raf itd. W tym roku takie prace w wielu miejscach morskiego brzegu będą kontynuowane.
Przedstawiciele urzędów morskich odpowiadając na pytania członków Komisji, mówili iż podpatrują różne rozwiązania i metody wzmacniania brzegów, stosowane w innych krajach europejskich i na świecie. Wymianie doświadczeń służą także doroczne międzynarodowe konferencje służb odpowiedzialnych za ochronę brzegów morskich. Zapewniali, iż stosują w naszym kraju technologie sprawdzone, przynoszące oczekiwane efekty, stawiają na konstrukcje skutecznie rozpraszające energię falowania, która niszczy brzegi.
Gościnnie uczestniczący w posiedzeniu komisji przedstawiciele firm wykonujących prace dotyczące ochrony brzegów morskich podnieśli kwestię podatku VAT, który muszą zwracać z odsetkami urzędom skarbowym. Zwroty dotyczą rozliczeń z urzędami morskimi za wykonane wcześniej kontrakty z tzw. stawką zerową.
– Problem znamy, prowadzimywtejsprawierozmowyzMinisterstwemFinansów – poinformował Paweł Brzezicki,PodsekretarzStanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Dążymy do takiego rozwiązania, by los naszych przedsiębiorstw nie był zagrożony.
O rozwiązanie tego problemu zaapelowali też członkowie Komisji.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ