BALTEXPO 2017 – pierwszy dzień dobiegł końca

Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uczestniczył w inauguracji pierwszego dnia 19. Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2017.

– Dzisiejszy dzień jest niezwykle ważny dla naszego kraju, dla całej gospodarki morskiej. Baltexpo to najważniejsze targi, które sa organizowane w naszym kraju, ale przede wszystkim to moment budowania odpowiedniej relacji międzynarodowych. Nasze ministerstwo zostało stworzone po to, by budować polską gospodarkę morską, żeglugę śródlądową.  – mówił podczas wystąpienia inauguracyjnego minister Marek Gróbarczyk.

fot. MGMiŻŚ
fot. MGMiŻŚ
fot. MGMiŻŚ
fot. MGMiŻŚ
fot. MGMiŻŚ

Minister Gróbarczyk podczas wystąpienia zwrócił uwagę także na stocznie, które stanowią niezwykle ważny element w rozwoju polskiej gospodarki morskiej. – Stocznie są podstawą prawidłowego rozwoju tej części gospodarki – powiedział.

– Największym wyzwaniem, przed jakim stoimy jest powrót do żeglugi śródlądowej – mówił podczas wystąpienia minister. – Daje to zupełnie nowy, inny element w zakresie rozwoju branży śródlądowym, a tym samym także w rozwoju branży morskiej.

Po wystąpieniu ministra Marka Gróbarczyka głos zabrał Jasim Saif Ahmed Al-Sulaiti – minister transportu i łączności Państwa Kataru, który w swoim wystąpieniu wyraził nadzieję na owocną współpracę Portu Gdańsk oraz nowo otwartym portem w Katarze. Katarski minister poinformował także o możliwości regularnych połączeń pomiędzy Polską, a Katarem. Po wystąpieniu ministra z Kataru odbyło się uroczyste podpisanie memorandum pomiędzy Portem Gdańsk, a Hamad Port.

– Zadaniem sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest współpraca w najważniejszych kwestiach dotyczących gospodarki morskiej – powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Przewodnicząca tej komisji. W swoim wystąpieniu Przewodnicząca wskazała przede wszystkim na obszary związane z rybołówstwem, żeglugą śródlądową oraz przemysłem stoczniowym.

Transnarodowe synergie w rozwoju przemysłów morskich

Anna Moskwa – podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poprowadziła debatę pn. „Transnarodowe synergie w rozwoju przemysłów morskich”. W dyskusji uczestniczył także Viktor Dovgan – minister infrastruktury Ukrainy. Debata była okazją do spotkania przedstawicieli państw i ekspertów z różnych stron świata, ściśle związanych z sektorem morskim. Dyskusja pozwoli na prezentację doświadczeń spoza regionu Morza Bałtyckiego i wymianę poglądów dotyczących m.in.: znaczenia dostępu do morza dla gospodarek narodowych, krajowych planów w zakresie przemysłu morskiego oraz relacji i możliwości współpracy na poziomie międzynarodowym. Po zakończeniu debaty minister Viktor Dovgan spotkał się z Łukaszem Greinke – Prezesem Zarządu Portu Gdańsk.

Ważnym punktem dzisiejszego dnia było podpisanie umowy o obrotnicy pomiędzy Zarządem Portu Gdynia a firmą PORR SA. W tym wydarzeniu uczestniczył minister Marek Gróbarczyk oraz Dorota Arciszewska-Mielewczyk – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

fot. Darek Dulian
fot. Darek Dulian
fot. Darek Dulian
fot. Darek Dulian

Biuro Prasowe MGMiŻŚ