Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013

Rozmowy o rybołówstwie
wtorek, 26 lutego 2013 r.

Sekretarz stanu Kazimierz Plocke 25 lutego br. spotkał się w Brukseli z komisarz ds. polityki morskiej i rybołówstwa Marią Damanaki. Rozmowy dotyczyły pakietu reformy Wspólnej Polityki Rybackiej (głównie tzw. rozporządzenia podstawowego i w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego), którego negocjacje weszły w decydującą fazę. Intencją irlandzkiej prezydencji Rady UE jest osiągnięcie porozumienia z Parlamentem Europejskim do końca czerwca tego roku.

Rozmowy-o-rybolowstwie_640x380.jpg

Podczas spotkania przedyskutowano kondycję dorsza bałtyckiego, którego sytuacja biologiczna budzi niepokój i wymaga dalszych badań naukowych co do jej przyczyn. Ma to szczególne znaczenie dla delikatnego ekosystemu Morza Bałtyckiego. Krótko omówiono też sprawy dalekomorskie (problem przyłowu plamiaka w połowach dorsza swalbardzkiego).

Dziś Rada zajmie się elementami rozporządzenia podstawowego, wobec których nie udało się dotychczas wypracować podejścia ogólnego. Głównym przedmiotem dyskusji jest kwestia obowiązku wyładunkowego – najważniejszego instrumentu walki z odrzutami w ramach reformy.